Oliada

Powieści

Opowiadania

Poradniki

Sklep

O mnie

Kontakt

Inspiracje pisarskie

Chciałbyś/chciałabyś coś napisać, ale nie masz pomysłu? Częstuj się, może coś Cię zainspiruje.

Kryminał

 • Pewna starsza nauczycielka w niewielkim miasteczku znajduje jednego dnia po powrocie do domu wybite okno i ślady włamania. Gdy jednak obchodzi cały budynek, wydaje się, że nic nie zginęło.
 • Albert wybiera się do galerii handlowej, gdzie spotyka swego dawnego kolegę z klasy. Przyjaciel jednak zdaje się mocno przestraszony i zdenerwowany. Albert zaprasza go do kawiarni, ale zanim tam docierają, rozlega się strzał. 
 •  Agnieszka prowadzi popularny w mieście sklep alkoholowy. Na koniec miesiąca zauważa jednak, że zniknęło równo trzydzieści butelek whiskey, które nie zostały sprzedane. Zaczyna podejrzewać swoich pracowników – 21 letniego Pawła i 33 letnią Kasię. 
 • Kamil jest atrakcyjnym, samotnym mężczyzną. Niemal codziennie w pracy otrzymuje anonimowe liściki miłosne, pisane ewidentnie jedną i tą samą ręką. Z biurowych plotek dowiaduje się, że prawdopodobnie stoi za nimi Maria – sekretarka dyrektora, zatrudniona zaledwie cztery miesiące. Postanawia z nią porozmawiać, ale gdy następnego dnia przychodzi do biura, dziewczyny nigdzie nie ma.
 • Nikodem w spadku po ojcu przejmuje biuro detektywistyczne. Ojciec zmarł nagle, wiele spraw jest więc w trakcie realizacji i nie została jeszcze zakończona. W niedługim czasie jednak Nikodem zaczyna dostawać dziwne sms-y i głuche telefony. 

Fantastyka

 • Pod wieczór w karczmie, gdy zbierają się tam męty z całego miasta, jakiś gnom wchodzi na blat stołu i na całe pomieszczenie zaczyna krzyczeć o wielkim, krasnoludzkim skarbie, leżącym zupełnie niestrzeżonym w wysokich górach parę dni drogi na południe. 
 • Flota okrętów kupieckich z drogimi towarami postanawia skrócić sobie drogę do portu macierzystego i popłynąć przez wody, na których, wedle legend, znikają statki. Ale kto by tam wierzył legendom. 
 • O tym, że w zamku straszy, wiedzieli wszyscy w promieniu wielu stajań. Ale tego, dlaczego ludzie z okolicznych wsi czasem po prostu znikają w środku nocy, nie wiedział nikt. 
 •  Odkąd błędni rycerze zabili jego żonę, smok Hadaravar wpadł w obłęd – pali wsie, napada na karawany czy nawet na samotnych podróżnych. Za dnia często na niebie widać jego cień, nie ma zaś nocy, w której łuny pożarów nie rozświetlałyby horyzontu. Zrozpaczony król Samuel rozgłasza więc wieść, że – klasycznie – kto bydle ubije, rękę księżniczki i pół królewskiego skarbca otrzyma. 
 • Po masakrze, jaką wyrządzili na uczcie jego rządni władzy synowie, Dytryh, głowa potężnego rodu, ucieka z zamku i samotnie, na koniu jedynie, zbiega do wielkiej, nieprzebytej puszczy, porastającej całą dolinę Mahraavu. 

Horror

 • Młody chłopiec od wielu dni ma wrażenie, że w szkole ktoś go obserwuje. Dzieje się to zwłaszcza podczas przerw, w trakcie których uczniowie wychodzą na boisko. 
 • Chłopak zakłada się ze swoim młodszym bratem, że o 3 w nocy pójdzie do łazienki i krzyknie trzy razy do lustra “Bloody Mary”. W ostatniej chwili jednak młodszy brat, przestarszony, postanawia go powstrzymać i idzie za nim. 
 • Grupa archeologów bada ruiny zawalonej kopalni sprzed kilku wieków, w której niegdyś zawaliła się część stropu, więżąc w środku grupę górników. Archeologowie bardzo chcą dostać się do szczątków górników, jednak, ku ich zaskoczeniu, tych nigdzie nie ma. 
 • Jadąc nocą tirem, Mateusz zauważa na pustej szosie przewrócony motocykl z zapalonymi światłami. Wysiadłszy, po krótkiej chwili odnajduje w pobliskich krzakach ranną motocyklistkę z obrażeniami na całym ciele nie wyglądającymi na odniesione w wyniku spadnięcia z motocykla. 
 • Praca Julii w miejskiej bibliotece jest nudna – prawie nikt nie przychodzi wypożyczać książek, choć biblioteka jest ogromna, to prawdziwy labirynt regałów z dziełami literackimi. Od pewnego czasu jednak niemal codziennie przychodzi do biblioteki pewien mężczyzna. 

Na razie to tyle, z czasem z pewnością pojawi się tu więcej pomysłów. Jeżeli napiszesz opowiadanie zainspirowane którymś z tutejszych fragmentów, koniecznie daj mi znać i wyślij je: przeczytam i ocenię, a może nawet opublikuję na stronie. Jeśli zaś chciałbyś/chciałabyś podzielić się jakąś własną inspirującą historyjką, wartą dopisania do listy, pochwal się nią w komentarzu lub w social mediach a ja umieszczę ją tutaj.